BİZE ULAŞIN 0850 80 80 258

Uyarılar

Aküler, kutup başları, terminaller ve ilgili parçalar kurşun, kurşun bileşimleri ve diğer bazı kimyasallar içermektedir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması için Akü ile ilgili her türlü çalışma sonunda ellerinizi mutlaka bolca su ve sabunla yıkayın.

Akü üzerinde ve çevresinde çalışırken daima koruma gözlüğü, maske ve eldiven takın.
Akülerde oluşan hidrojen gazı son derece yanıcıdır. Şarj alanları iyi havalandırılmalıdır.

Kıvılcım, alev, yanan sigara, kaynak, sürtünme ve statik elektriğin boşalması gibi diğer tutuşmaya yol açacak her tür nesne ve etkeni akülerden uzakta tutun. Aksi halde gaz ateş alıp, patlayabilir. Ayrıca bakım sırasında oluşabilecek kıvılcımlara engel olabilmek için ilk olarak topraklanmış kablo bağlantısının çıkartılıp yine en son olarak da bu bağlantının takılması gerekmektedir.

Araçtan bir aküyü sökerken önce (-) negatif olan kutup başını sökün, araca aküyü takarken önce (+) pozitif kutup başını bağlayın.

Şarj esnasında doğrudan devreleri bağlamayın veya sökmeyin. Kıvılcımdan kaçınmak üzere kablo başlıklarını bağlarken veya çıkartırken daima önce şarj ve test cihazlarını kapatın.

Sulu aküleri herhangi bir yana 45 °C’den fazla eğmeyin. Aküler ciddi yanıklara sebep olabilecek sülfürik asit içerirler, asit ile temas halinde, temas yerini bol su ve sabun ile yıkayın. Göze asit kaçması halinde yıkamanın hemen arkasından tıbbi kontrolden geçin.

Şarj, test veya aküden aküye bağlantı yaparken akünün üzerine eğilmeyin.
Donmuş aküyü şarja bağlamadan önce 15°C’a kadar ısınmasını bekleyin.
Akü voltajının doğru yönde olduğunu görmeden araca takmayın.
Aküleri ve elektroliti çocuklardan uzak tutun.
Doğru kullanım için dikkat edilmesi gereken hususlar:

Akünün yüzeyi temiz ve kuru tutulmalıdır.
Akü bağlantı noktalarında gevşeme; oksitlenme olmamasına dikkat edilmelidir.
Eğer akünün tipi uygunsa, akünün suyu kontrol edilmeli, azalma varsa saf su eklenmelidir. Kesinlikle Asit eklenmemelidir.
Akünün uzun süreli kullanılmadan saklanacağı durumlarda tam şarjlı olmasına dikkat edilmelidir.
Talimatları mutlaka okuyun ve uyun.